Jak vybrat model?

Pořiďte si svůj oblíbený stroj v podobě zmenšeniny.

model hlavní

Závodní auto, kloubový autobus i záchranářský vrtulník. V obchodech dnes seženete model prakticky jakéhokoli dopravního prostředku či stroje, který si budete přát, a to ve variantách hračky pro děti i skládacího profesionálního modelu pro nadšence. Podívejte se, jak zvolit správný model.

Druhy

Nabídka modelů je nepřeberně široká. V první řadě byste proto měli mít jasno, jaký konkrétní druh modelu vlastně hledáte.

model lodi

Na co se zaměřit

Jaký model a pro koho

Existuje několik základních aspektů, které jsou pro výběr modelu rozhodující. V první řadě je to právě druh, abyste se mohli zaměřit na konkrétní kategorii. Dále je důležité brát v potaz i to, pro koho model vybíráte a jak bude využíván. Bude se jednat o hračku pro dítě, nebo model, který bude stát ve vitrínce či na polici? Od toho se bude odvíjet měřítko, míra sestavení, detailnost a v neposlední řadě i cena.

Další možností je vyhledávat konkrétní model dopravního prostředku či stroje. Můžete tedy rovnou vyhledávat například model automobilu Ferrari, Lamborghini, Mercedes, Ford, letadel Airbus či Boeing, bagrů Caterpillar a další. Na některé typy narazíte častěji či ve více provedeních, nabídka modelů je nicméně natolik rozsáhlá, že existence alespoň jednoho modelu je u známějších strojů prakticky jistá.

Vybírat můžete také podle konkrétní série modelů, jako jsou například Hot Wheels, Matchbox, Burago a další. Oblíbené jsou též modely vycházející z filmů či počítačových her, například Transformers, Star Wars, Auta, Letadla, Rychle a zběsile aj.

Měřítko a rozměry

Modely se vyrábí v různé velikosti, která se často vyjadřuje poměrem k velikosti předlohy. Čím je model větší, tím více může mít detailů a pohyblivých částí.

Zobrazit více

Například model automobilu v měřítku 1 : 18 bude mít na délku zhruba 25 centimetrů a očekávat u něj můžete propracování detailů v exteriéru i interiéru, otevíratelné dveře, otočná kola a mnoho dalších prvků. Auto v měřítku 1 : 43 měří zhruba 10 cm, detaily už jsou značně omezenější a pohyblivé části většinou tvoří nanejvýše otevíratelné přední dveře. Třetím příkladem může být model v měřítku 1 : 78, dlouhý zhruba 5 cm, u nějž je vše podstatně zjednodušeno s ohledem na velikost.

Jiná situace samozřejmě nastane u strojů, které jsou v reálu větší. Například u dopravních letounů je velmi detailním měřítkem už 1 : 100 a nejčastěji se setkáte s měřítkem 1 : 200, případně i menším. Opakem jsou motorky, kde mohou nejpropracovanější modely mít měřítko až 1 : 6.

Měřítko pochopitelně definuje i rozměry. Ty mohou být důležité s ohledem na to, kde model bude umístěn, případně kým bude využíván. Podobně je to i s hmotností, velký a těžký kovový model je vhodný jako dekorace, pro malé dítě ale může být potenciálně i nebezpečný.

Sestavený či nesestavený

Modely můžete koupit jak hotové, tak i rozebrané na desítky až stovky dílků. Zde výběr závisí především na tom, pro koho je model určen. Zatímco malému dítěti největší radost udělá model hotový či skládající se z několika málo kusů, dospělý modelář si může užít několikaměsíční skládání letounu z 800 dílků. 

Právě počet dílků vám částečně napoví, jak složité bude sestavení, nejde ale o jediný faktor. Důležité je i to, jak se jednotlivé díly spojují. U některých modelů je stačí pouze přicvaknout, jindy je ale model potřeba slepovat či sešroubovávat. Někdy je nutno jednotlivé dílky také různě zalamovat či ořezávat.

Profesionální modely pak mohou být také nevybarvené a tato úloha tak náleží až modeláři. Dbejte na to, že lepidla, barvy a další prvky potřebné k sestavení takových modelů nemusí být součástí základního vybavení. Tyto modely jsou obvykle určené modelářům, kteří si barvy, lepidla a další nástroje pořizují zvlášť.

Materiál

Od zvoleného materiálu se odvíjí zejména odolnost a věrohodnost modelu. Nejkvalitnější modely se vyrábí z kovu, který obvykle nejvíce odpovídá realitě, a to i díky možnosti zpracovávat veškeré detaily. Navíc jsou kovové modely zpravidla velmi odolné.

Dalším oblíbeným materiálem je plast, jehož výhodou je především výrazně nižší hmotnost. Díky tomu se hodí na modely sloužící jako hračky, naopak ve vitrínce se lépe bude vyjímat věrohodnější kovový model. 

O něco méně obvyklým provedením je dřevo. Z něj se často vyrábí modely určené k sestavení, které se dodatečně dobarvují. Ze své podstaty materiál neumožňuje zpracovávání drobných detailů, proto se často kombinuje právě s plastem či kovem. Typické je to pro modely historických lodí, jež byly ze dřeva vyráběny i ve skutečnosti.

Z dalších možností stojí za zmínku gumové modely, které obvykle nebývají příliš propracované a často se využívají třeba jako přívěsky na klíče. Setkat se můžete také se skleněnými modely, jež sice z principu většinou neodpovídají realitě, přesto mohou být jako dekorace velmi efektní. Speciálně pro malé děti se pak vyrábí modely plyšové, které bývají velmi jednoduché, avšak pro účely hraní ideální.

Vzhled a barva

Většina modelů je vyráběna dle reálných předloh, které jejich vzhled do značné míry určují. Přesto se mohou dva modely od stejného vzoru výrazně lišit, a to především s ohledem na měřítko a zvolené materiály. Existují samozřejmě i modely fiktivní, kde je vzhled zcela v režii jejich tvůrce. 

Modely se vyrábí v široké škále barevných provedení, je ovšem potřeba počítat s tím, že najít konkrétní typ modelu v konkrétní barvě může být složité. Obecně lze říci, že u oblíbených předloh bývá nabídka barev velice široká, naopak u méně častých typů je škála obvykle omezená.

Vzhled modelu je do velké míry ovlivněn také realističností jeho zpracování. Může jít například o provedení světel a značek výrobce, lepší modely mívají také věrohodně zpracovaný interiér včetně přístrojové desky, pochromované kliky a výfuky nebo vyvedenou anténu. Neméně důležitým prvkem jsou pneumatiky, které by pro maximální autentičnost měly být gumové. 

Zaměřte se také na různé doplňky charakteristické pro určitý typ modelu – například u hasičského vozu může jít o požární hadice, u vojenského transportéru zase o zbraně a kanystry s palivem, u off-roadového automobilu náhradní pneumatika apod. Je-li u modelu přístupný motor, může se jednat o jednoduchou napodobeninu, ale i věrně zpracovanou kopii dle skutečné předlohy.

Cena

Nejlevnější plastové modely v malém měřítku, a tudíž bez větších detailů, zakoupíte již za 100–200 Kč. Na kvalitnější modely ve středním měřítku si vyhraďte zhruba 300–1 000 Kč a profesionální kovové modely hledejte v cenách od 1 000 Kč, v závislosti na kvalitě provedení a velikosti modelu.

model letadla

Funkce a možnosti

  • Pohyblivé části - některé modely umožňují pohyb vybranými částmi, což přidává na jejich věrohodnosti. Obecně platí, že čím větší je měřítko, a tedy i samotný model, tím více pohyblivými částmi může disponovat. Hýbat je možné celou škálou prvků, u automobilů může jít například o dveře a přední kola, u helikoptér o vrtule, u letadel o ovládací prvky na křídlech, u bagru o lopatu, u lodi o kormidlo atd. Pozor na to, že zejména u modelů určených k vystavení nejsou obvykle pohyblivé části dimenzované na častou manipulaci. Obecně pak pohyblivé části zvyšují náchylnost celého modelu k poškození.

  • Podstavec v balení - u modelů určených k vystavování můžete v balení někdy nalézt také stojan či podstavec. Stojany jsou typické především pro letadla, u nichž položení na trup nepůsobí příliš věrohodně. U lodí a automobilů se nejčastěji setkáte s podstavcem, na nějž se model jednoduše umisťuje, případně i přišroubuje. Ten na sobě může mít uvedenou i značku a model předlohy.

  • Figurky v balení - k modelům určeným dětem se nezřídka kdy dodávají také postavičky, které zvyšují možnost interakce, a pro děti jsou tudíž zábavnější. Může jít například o hasiče k požárnímu vozidlu, pilota k formuli nebo třeba dělníka k bagru. Obzvláště oblíbené jsou postavičky dimenzované tak, aby bylo možné je vměstnat i dovnitř modelu.